Майбутні тенденції будівництва в Україні. У всьому світі будівельний бум, наскільки він торкнувся України сьогодні?

У зв’язку з економічною і політичною ситуаціями в Україні продуктивність в будівництві за останні десять років різко впала. Але, тим не менш, компанії-забудовники не залишають спроб впровадити в свій бізнес нові розробки. У когось це виходить, і компанія починає отримувати прибуток, у других – ні, але це теж досвід, який, врешті-решт, приведе нас до підвищення функціональності, екологічності та багатозадачності будівель. Саме ці три характеристики і є майбутнім сучасного будівництва.

Екологія в будівництві

Через проблеми з екологією в усьому світі практично всі напрямки людської діяльності спрямовані на мінімізацію забруднення навколишнього середовища, і будівництво – не виняток. Дуже часто замовники стали віддавати перевагу екологічно чистим будівельним матеріалам, нехай вони і коштують дорожче, і тривалість експлуатації менше, але зате їх сім’ї будуть жити в безпечному домі. Також практикується масове озеленення дахів, терас; створюються невеликі оазиси прямо посеред міста, будуються вертикальні сади і ферми, все більше приділяють увагу ландшафтному дизайну. На жаль, в Україні мало хто прагне платити за озеленення, в тому числі і міська влада, тому ми відчутно відстаємо в цьому напрямку.

Building Information Modeling

Що таке Building Information Modeling або скорочено BIM достовірно досі не знає ніхто. Вірніше, цьому поняттю не дали чіткого визначення. Одні вважають, що BIM – це готовий проект будинку, другі – трактують, як сам процес створення якоїсь споруди, треті – взагалі «пішли в заперечення», постійно спростовуючи думку перших і других.

BIM – це комп’ютерна програма, яка «збирає» всі параметри та інформацію про майбутній будівлі, проводить розрахунки (і багато іншого) і видає вихідний результат. Тобто якщо ви вирішили зробити ваш гараж на 20 см ширше – ввівши дані в програму ви отримаєте всі необхідні зміни і новий розрахунок.

Створивши такий проект, ви зможете не тільки зрозуміти, скільки грошей вам потрібно на будівництво будівлі, але й побачити, як будівля буде виглядати в 3D.

Уже не перший рік ходять чутки, що в Україні BIM стане обов’язковим при проектуванні об’єктів.

Будівельна робототехніка

Вже зараз великі компанії-забудовники використовують простих роботів для прискорення процесу будівництва. Для контролю за тими ж процесами почали застосовувати дронів, а отриману з їх допомогою інформацію ретельно аналізують і визначають, що або хто гальмує будівництво. На жаль, в Україні дуже мало компаній, які можуть собі дозволити закупівлю таких ресурсів, але ми сподіваємося, що в подальшому ситуація зміниться.

«Розумні» будівельні матеріали

Найперспективнішою розробкою на поточний момент є самовідновлювальний бетон. Цей матеріал по характеристикам і властивостями нічим не відрізняється від звичайного бетону.

«Залікувати рани» інноваційному бетону допомагає проста вода, яка проникає в структуру бетону крізь тріщини і пошкодження. Через кілька днів після взаємодії з нею, в ході безпечної хімічної реакції, пошкодження в бетонній плиті зникають, а міцність і витривалість матеріалу відновлюються до початкового рівня.