А може, ну його платити за папір… Будівництво без проекту: за і проти

Architecture blueprint & tools

По суті, щоб офіційно запустити будівництво будинку на власній ділянці вам потрібні тільки документи на володіння цією земельною ділянкою і схема розташування будинку щодо інших будівель на ньому. Для отримання дозволу на будівництво більше нічого не потрібно, але без проекту ви не введете будинок в експлуатацію згідно закону. Та й жоден поважаючий себе забудовник не почне будувати без готового проекту. Ви запитаєте чому? Давайте разом і розберемося.

Щоб зрозуміти суть питання потрібно знати, що таке проект будинку, його види та головні складові.

Простими слова проект будинку – ця детальна інструкція, яка повідомляє забудовнику всі деталі: який повинен бути фундамент, яка висота віконних отворів і так далі. Якщо мова йде про невелику господарську споруду, яка буде розташована вдалині від основного будинку, то тут можна на свій страх і ризик впоратися своїми силами.

До того ж, в будинку повинні бути газ, світло, вода і опалення, які спочатку потрібно грамотно «провести на папері», адже в подальшому ви захочете якомога економніше використовувати ресурси, а без участі фахівця такого результату вам не досягти.

Робота зроблена «на око» навряд чи комусь принесе користь. А якщо житло будується на кілька поверхів та ще для постійного проживання – завдання ускладнюється, адже важко самостійно зробити дім не тільки комфортним, але і довговічним, багатофункціональним і безпечним.

Як бачите, без проекту побудувати заміський будинок практично неможливо.

Тепер, давайте розглянемо які бувають проекти.

Типовий проект – це проект будинку, який продається вже готовим і може адаптуватися під ваш земельну ділянку. Така адаптація порівняно дешева, але і результат не зможе задовольнити всі потреби і бажання замовника. Найчастіше, типовий проект використовується для забудови цілого котеджного комплексу, тобто всі будинки побудовані «під копірку». Варто звернути увагу, що, якщо обраний вами проект (візуально) може не підійти під особливості ділянки, то ваш будинок швидко зруйнується.

Індивідуальний проект – це проект, створений спеціально під конкретну земельну ділянку, з урахуванням бажань і можливостей замовника. Тут опрацьовується все до дрібниць, проводяться розрахунки і аналіз місцевості, задіюють всіх необхідних фахівців, а також, в міру сил, намагаються виконувати бажання замовника (якщо вони не шкодять проекту в цілому). Будівництво за індивідуальними проектами коштує дорого, але термін експлуатації будинку зросте майже вдвічі.

Мінуси будівництва будинку без проекту

  1. Якщо зведення будинку без проекту ви доручили будівельній бригаді, то не варто чекати від них повної віддачі. Сам факт відсутності проекту будинку дає їм можливість заощадити, зробити як зручніше їм, пропустити якийсь технологічний етап або використовувати неякісний матеріал. Ось вам наочний приклад: маючи тільки кількість поверхів та їх приблизний план, забудовник закладе кількість арматури «на око», а не конкретне її число. Якщо він використовує занадто багато матеріалу – ви втратите значну суму грошей, якщо матеріалу дуже мало – конструкція будинку може не витримати навантаження і почнеться процес руйнування в перший же рік експлуатації.
  2. Також є ймовірність, що в процесі зведення будинку без конкретного проекту замовник і забудовник можуть просто неправильно один одного зрозуміти: робота буде зроблена неправильно, час будівництва збільшиться за рахунок переробок, а витрати будуть нещадно збільшуватись.
  3. Відсутність проекту може спричинити і трагічні наслідки, адже будинок може обвалитися, коли всередині знаходитимуться люди.

Чому краще будувати будинок за проектом?

Наявність проекту допоможе вам не тільки контролювати весь процес, а й економити. Так-так, ми не помилилися. По-перше, в проекті вказано точну кількість того чи іншого матеріалу, який можна закупити відразу, великою партією, що автоматично робить вас оптовим покупцем, а це хороші знижки. По-друге, ви можете заощадити на доставці, адже, по можливості, привезти все і відразу на будівельний майданчик вигідніше, ніж підвозити матеріали поступово. По-третє, у вас на руках буде матися вся звітність і, в разі крадіжки матеріалу або будь-яких проблем, ви зможете захистити свої інтереси.